Warsaw Unit

Budynek usługowo-biurowy

Powierzchnia terenu: 3118,00 m2
Powierzchnia zabudowy: 2530,30 m2
Powierzchnia użytkowa:
PU biur: 51 364,63 m2
PU usług: 2 132,59 m2
Powierzchnia pomocnicza (w tym archiwa): 15 700,28 m2
Powierzchnia całkowita: 97 638,33 m2
Kubatura: 371 440,22m3
Projekt koncepcyjny: 2015r.
Projekt budowlany/wykonawczy: 2016/2017r.

O wyjątkowości UNITA stanowi jego architektura łącząca modernistyczne dziedzictwo stolicy z nowoczesnymi materiałami. Smukła bryła wieżowca odbija krajobraz miasta w niebieskich przeszkleniach, a proste linie budynku doskonale go komplementują. W sylwecie wieżowca wyczuwa się klasyczną harmonię, jakby echo trójpodziału: cokół, rozwinięcie i zwieńczenie.

01.

Na wysokości ulic fasadę uzupełnia zastosowana po raz pierwszy w Polsce tzw. „smocza skóra” – czyli tysiące płytek przypominających łuski, które niczym instalacja artystyczna reagują na każdy podmuch wiatru, sprawiając wrażenie, jakby budynek ożył. W nocy instalacja zostaje podświetlana, co w zależności od wyboru barwy światła co noc może nadawać obiektowi zupełnie innego charakteru.

02.

Duże wrażenie pod względem designu robi też lobby: wysokie, czteropiętrowe, chromowane, w całości przeszklone, które wychodzi na ulicę i wydaje się być integralną częścią miasta, a przebywanie w niej daje znakomity efekt uczestnictwa w życiu ulicy oddzielonej od wnętrza jedynie taflami szkła. To dzięki takim rozwiązaniom architekci i inwestorzy nazywają budynek „miejskim zwierzęciem”. Warto wspomnieć o elemencie który w tej przestrzeni skupia największą uwagę, mianowicie główna ściana przechodząca w sufit, stworzona z chromowanych paneli układających się w formę swojego rodzaju rzeźby.

03.

UNIT ma też szansę stać się nowym punktem turystycznym Warszawy, gdyż na szczycie budynku zaprojektowano skybar w widokiem na panoramę miasta, który zdobi jedyny w Europie w pełni przeszklony taras (skydeck), który się wychyla z budynku o 15 stopni, gwarantując niezapomniane przeżycia.

04.

Bardzo ważnym założeniem projektowym było to, aby obiekt posiadał nie tylko walory estetyczne, ale również był przyjazny środowisku naturalnemu, bezpieczny i komfortowy dla jego użytkowników oraz w pełni przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, co zostało poddane ocenie wielu jednostkom certyfikującym.

Idąc tymi wytycznymi stworzyliśmy obiekt nagrodzony najwyższą oceną (Outstanding) w procesie certyfikacji ekologicznej BREEAM oraz certyfikat „Obiekt bez barier” przyznawany budynkom w pełni przystosowanym do potrzeb wszystkich użytkowników, w tym rodzin z dziećmi, osób z niepełnosprawnościami czy ograniczoną mobilnością, a także certyfikat WELL Health-Safety Rating przyznawanym najbezpieczniejszym budynkom świata, których rozwiązania projektowe zapobiegają rozprzestrzenianiu się wirusów i tworzą jak najlepsze, najbezpieczniejsze i najzdrowsze warunki dla użytkowników. Obiekt zostaje coraz bardziej doceniany i sukcesywnie zostaje nagradzany i certyfikowany, wygrywając w ostatnim czasie konkurs CIJ Europe w kategorii „Best of the Best High-Rise Development” oraz czekając na pomyślny przebieg pełnej certyfikacji WELL v2.